Serdecznie zapraszamy na wystawę fotografii Jaro Sýkora photographer Slovakia pt. „Obrazy, Portrety dawnej Orawy” Galeria „Na piętrze” PGE Giganty Mocy MCK Bełchatów 4.08.2023 godzina 18.00

Jaro Sýkora urodził się w 1953 roku w Námestowie. Ukończył technikum mechaniczne, przez wiele lat pracował jako frezer i kierowca osobisty.

Jako samouk zajmuje się fotografią od 1987 roku. Stworzył wieloletni, nie ukończony jeszcze cykl o mieszkańcach Orawy Ludzka historia.

Od 1990 roku poświęcił się wyłącznie fotografii, zajmuje się reklamą, a w prywatnej twórcości dokumentem.

Od 1993 roku do Ludzkiej historii dołącza cykl Dzień dłuższy niż życie, w którym fotografuje ludzi z orawskich wsi zamieszkałych w domie emerytów. Następują po nich cykl Topmodelka (szczytowa inscenizacja teatralna 95-letniej modelki) oraz Urodził się, by umrzeć (dokumentalna i inscenizowana fotografia z życia alkoholików).

Prace Sýkory zdobyły wiele nagród na konkursach fotograficznych w kraju i za granicą, m.in.  pierwszą nagrodę na SLOVAK FOTO ’92 w kategorii Story, pierwszą nagrodę w konkursie gazety Prawda w kategorii Życie wokół nas, nagrodę Słowackiego Związku Fotografów i nagrodę na narodowym konkursie AMFO 1995.

Od 1993 jest członkiem Fotoklubu Słowackiego syndykatu dziennikarzy.

Mieszka i pracuje w Námestowie na Orawie.

Jaro Sýkora jest twórcą realistycznych portretów, na których zatrzymał się czas. Ukazuje pokolenie odchodzące na zawsze – ludzi przywiązanych do natury i cichego, spokojnego życia na wzgórzach Orawy. Są biedni, lecz wolni.