Zapraszamy na wystawę fotografii Mariusza Kowalczyka „Motocyklem przez Maroko” 13.01.2022 godzina 18.00

Rok 2022 w Galerii „NA PIĘTRZE” rozpoczynamy wystawą fotografii Mariusza Kowalczyka. Tematyka to pocztówka z podróży z egzotycznego Maroka.

Maroko leży w północno-zachodniej Afryce, nad Oceanem Atlantyckim i Morzem Śródziemnym. Bezpośrednie sąsiedztwo oceanu, Sahary oraz właśnie gór sprawia, że klimat jest łagodny, ale dość wymagający.

Maroko jest krajem górzysto-wyżynnym a wzdłuż całego kraju biegną trzy łańcuchy gór Atlas oraz Góry Rif, aż po same piaski pustyni.

*

Podróżowanie motocyklem to niezwykłe doświadczenie skrajności tego regionu: bogactwa natury, przepychu kultury i tradycji, a zarazem kraju ubogiego w cywilizację i nowoczesność. Podróż motocyklem to odkrywanie zapachów, barw, podziwianie krajobrazów i realny dotyk pustynnego słońca po górskie chłodne klimaty. Maroko na dwóch kółkach to doskonałe wyzwanie dla każdego motocyklisty.

Autor zdjęć: Mariusz Kowalczyk

Zapraszamy na wystawę fotografii pt. ” PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA Wczoraj i Dziś” 13.01.2022 wernisaż 18.00

PGE GiEK wczoraj i dziś

Początki budowy bełchatowskich gigantów w minionym stuleciu, industrialne krajobrazy czy przemysłowe urządzenia na dokumentalnych i artystycznych zdjęciach – to wszystko będzie można obejrzeć na wystawie fotograficznej „PGE GiEK wczoraj i dziś”.

Nie wszystkim mieszkańcom naszego miasta dane było dotrzeć tam, gdzie dotarli artyści fotograficy. Dlatego zapraszamy w niebanalną, fotograficzną podróż do przeszłości i teraźniejszości zakładów  spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna* – kopalń i elektrowni, które znacząco wpłynęły na rozwój regionów.

Kopalnie i elektrownie widziane oczami artystów fotografów możemy podziwiać w galerii „Na piętrze” W PGE Giganty Mocy MCK Bełchatów do 13 lutego 2022 r.

*PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna to jedna ze spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej PGE – największego przedsiębiorstwa sektora elektroenergetycznego w Polsce. Podstawowym przedmiotem działalności spółki jest wydobywanie węgla brunatnego oraz wytwarzanie energii elektrycznej. W skład PGE GiEK wchodzi 7 oddziałów zlokalizowanych na terenie 5 województw. Centrala spółki znajduje się w Bełchatowie. Oddziały PGE GiEK: Elektrownia Bełchatów, Elektrownia Turów, Elektrownia Opole, Elektrownia Rybnik, Elektrownia Dolna Odra, Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów i Kopalnia Węgla Brunatnego Turów.

Międzynarodowa przeglądowa wystawa BTF-u. Wernisaż 9.12.2021 (czwartek) godzina 18.00

Kolejna wystawa w Galerii Fotografii „Na piętrze” w PGE Giganty Mocy MCK Bełchatów. Wernisaż 9.12.2021 godzina 18.00 (czwartek). Pragniemy pokazać Państwu nasze prace, które wykonaliśmy w ostatnim czasie. Prace prezentuje 18 autorów oraz Petr Vlasák z Pragi i Remigiusz Marczak z Anglii. Zaprezentowanych będzie ponad 50 prac. Serdecznie zapraszamy.

Wystawa fotografii Alicji Przybyszowskiej pt. ” SYMBOL SYSTEMU” 12.11.2021 godzina 17.00 wernisaż

Zbiór tych fotografii stanowi moje szczególne zainteresowanie obiektami architektonicznymi, poszukiwaniem jej różnorodności jako laboratorium nowych form i technologii. Zaprojektowano i wykonano w nurcie późnego modernizmu powstałego w końcu lat 40-tych XX w. zwanego brutalizmem. Nurt ten zmienił architekturę z abstrakcyjnej na ekspresyjną. Przewartościował wyobrażenie surowego betonu na element wyrazu estetycznego. Budował swoisty pejzaż, gdzie symboliczną rolę odgrywa materiał, stanowiący wartość artystyczną architektury tworzonej przez wybitnych projektantów, architektów czy rzeźbiarzy.

Moim celem było ukazanie ich w sposób nierealny, nowoczesny co uzupełniałoby wizje autorów. Opisywane są często w kategoriach „trudnego dziedzictwa” – ogromnego zasobu, pozostającego wciąż symbolem komunistycznego reżimu, z którym należy sobie jakoś poradzić, nie tyle w kategoriach, oceny estetycznej, ile trudności mentalnej czy psychicznej.

W swoim obszarze działań twórczych skupiłam się na terytorium Polski, Słowacji i krajach byłej Jugosławii. Wiele z tych budowli uległo przebudowie, destrukcji czy wandalizmowi. Niejednokrotnie stanowiły one plan dla filmów, teledysków muzycznych lub reklam, tworząc supernowoczesne wizje przyszłej architektury.