Wernisaż wystawy fotografii: Valery Leshchynsky i Andrij Fursenko (Ukraina) pt. „EXPRESSION / fotografia artystyczna”

23.06.2023 godzina 18.00 Galeria „Na Piętrze”

Prezentowane na tej wystawie prace fotograficzne to próby autorów ukazania wewnętrznego świata osoby twórczej, promowanie lub niepromowanie rzeczywistości przez pryzmat wizualnych przemian, do jakich zdolna jest dusza w stanie ekspresyjnym.

EXPRESSION to jasna manifestacja uczuć, nastrojów, myśli. W szerokim znaczeniu — zwiększona ekspresyjność dzieła sztuki, którą uzyskuje się za pomocą całego zestawu środków artystycznych i zależy od charakteru pracy artysty; natomiast w wąskim znaczeniu ekspresja jest przejawem temperamentu artysty w stylu twórczości, w fakturze pociągnięcia pędzla, w rysunku, w kolorystyce i rozwiązaniach kompozycyjnych dzieł malarskich, rzeźbiarskich, muzycznych i… fotografii artystycznej.

O autorach:

Walerij Leszczynski – kijowianin, założyciel i kurator stowarzyszenia artystycznego Kyivphotos-Hall 2012, członek Narodowego Związku Artystów Fotografików Ukrainy, jeden z nielicznych ukraińskich fotografów, który pracuje w kierunku nowoczesnego piktorializmu i fotoimpresjonizmu.

Eksperymentuje w koncepcji i abstrakcji.

Andrij Fursenko urodził się w obwodzie chersońskim. Edukację artystyczną rozpoczął w wieku 40 lat. W latach 2020/21 uczęszczał na kursy w Kijowskiej Szkole Fotografii, w latach 2021/22 studiował w Szkole Fotografii im. Wiktora Maruszczenko. Brał udział w zbiorowych wystawach fotografii na Ukrainie i za granicą. Zwycięzca konkursu „Poczuj prędkość od Vodafone”.