Wystawa fotografii Małgorzaty Mikołajczyk pt. „Alternatywnie”. Wernisaż odbędzie się 11.01.2024 o godzinie 18:00 w Galerii Na Piętrze.

Bełchatowskie Towarzystwo Fotograficzne oraz Miejskie Centrum Kultury w Bełchatowie zapraszają na wernisaż wystawy pt. „Alternatywnie” Małgorzaty Mikołajczyk. Wernisaż odbędzie się 11 stycznia br o godzinie 18:00 w Galerii Na Piętrze.

Małgorzata Mikołajczyk (ur. 1958 r.) wystawa fotografii pt. „Alternatywnie”.

Małgorzata, z wykształcenia fizyk (Uniwersytet Łódzki), z zawodu fotograf. Ukończyła Studia Podyplomowe z Fotografii i Informacji Obrazowej w Uniwersytecie Warszawskim (1989 r.). W latach 2001 – 2018 wykładowca w Warszawskiej Szkole Fotografii i Grafiki Projektowej. Od czasu przejścia na emeryturę prowadzi tylko warsztaty fotograficzne w Ośrodku Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami „Partnerzy” w Warszawie. W latach 90. redagowała pisma branżowe Foto i Foto-Kurier. Przez 2 lata była redaktorem naczelnym miesięcznika FOTO. Dziś współprowadzi bloga: www.pisanieofotografi.pl.

Od początku swojego fotograficznego życia zajmowała się pejzażem. Pierwsze nagrody w 1991. w Biennale Fotografii Górskiej w Jeleniej Górze i Biennale Krajobrazu Polskiego w Kielcach były potwierdzeniem, że poszukiwanie własnej drogi w tego rodzaju fotografii, uprawianej przecież od początku jej istnienia, ma sens. Zawodowo związana była z prasą kobiecą.

Z różnych dziedzin fotografii jej ulubioną jest obecnie abstrakcja. Ciągle eksperymentuje z formą. Znajduje własne pejzaże w miejscach zupełnie nieoczekiwanych. Szuka raczej skojarzeń i wrażeń niż perfekcyjnego odwzorowania rzeczywistości.

Wybrane wystawy indywidualne:

2020 – Pejzaże abstrakcyjne – Galeria Obserwacja, Warszawa

1994 – Linia życia – Mała galeria ZPAF-CSW, Warszawa

1992 – Pejzaże nieprawdziwe – Galeria Antygen – Łódź oraz Galeria Fotografii ZPAF Okręg Śląski w Katowicach

Wybrane wystawy zbiorowe:

2022 – Otwarte Mistrzostwa Fotograficzne w Olsztynie (II nagroda)

2022 – 15th Julia Margaret Cameron Award Exhibition – I nagroda w kategorii Still Life, Barcelona, Hiszpania

2021 – „Przytrzymać czas” – Muzeum Książki Artystycznej, Łódź

2021 – „WhoMan x OEES” – ICE Kraków Congress Centre, Kraków

2021 – Biachma – Bienal De Arte Contemporaneo, El Tigre, Wenezuela

2021 -„Stories – Narrative Photography” – Ph21 Gallery, Budapest, Hungary

2020 – Women Street Photographers – Malaysia Photo Festival, Kualalumpur, Malezja

Jej życiorys i dokonania gwarantują spotkanie z fotografią w najlepszym wykonaniu.

Wielkie podziękowanie dla Pani Marioli Czechowskiej Prezydenta Miasta Bełchatów za objęcie patronatem wystawę Małgorzaty. Pani Prezydent bardzo wspiera działalność Bełchatowskiego Towarzystwa Fotograficznego w zeszłym roku zrobiła to aż czterokrotnie. Bardzo dziękujemy Pani Prezydent.